Bezpieczeństwo na stoku

Na stoku narciarskim jak w każdym innym miejscu nigdy nie mamy stu procentowej pewności, iż nic się nam nie stanie. Wystarczy jeden nieostrożny uczestnik zjazdu już zagrożone jest najbliższych sześć osób koło niego. Do tego dochodzi prędkość, nasze umiejętności oraz owej osoby. Na pewno w pewnym stopniu naszemu bezpieczeństwu będą pomagać kaski snowboardowe. Zabezpieczają one w dużym stopniu naszą głowę przed urazami podczas wypadków a także gwarantują nam mniejszy uraz w przypadku uderzenia o nie gładką powierzchnię. Dużym zagrożeniem na stoku jest także sam śnieg. Ale nie ten który już spadł lecz ten który cały czas dosypuje kolejnych białych warstw. Śnieg pomimo, że jest z wody nie jest najlepszy dla naszych oczu. I chyba żadna osoba nie chce pędzić z górki nie mając odpowiedniego zabezpieczenia oczu. Gogle narciarskie nie tylko chronią nas przed śniegiem ale także przed szkodliwym zimnym wiatrem towarzyszącym zjazdom. Buty snowboard są także jednym z elementów które chronią nas przed zagrożeniami na stoku. Nie tylko zapobiegają skręceniom kostki ale także odpowiednio dopasowane pozwalają nam na większą kontrolę trasy. Oraz pewniejsze zakręty a co za tym idzie i hamowanie.

Właściwie to uprawianie każdego rodzaju sportu wymaga od nas nie tylko odpowiedniego przygotowania naszego organizmu ale także zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ale są takie sporty, gdzie bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Właśnie do takich sportów należy snowboard. Podstawowa rzeczą jest tutaj nie tylko odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim dobrze dobrane i dopasowane ubranie sportowe i ochraniacze. Niesamowicie ważne sąkaski snowboard. To one zapobiegają najróżniejszym kontuzjom naszej głowy podczas upadków na stoku. Nie mniej ważne są także odpowiednie buty snowboard. Ale uprawianie tego sportu wymaga od nas nie tylko odpowiedniego sprzętu ale przede wszystkim odpowiedniego przygotowania naszego organizmu. Musimy zadbać o prawidłowe rozciągnięcie naszych mięśni i poprawienie naszej kondycji fizycznej. Ważna rzeczą jest także opanowanie podstawowych zasad nie tylko prawidłowego upadania ale także wstawania po upadku. A taki upadek może zdarzyć się każdemu na stoku. I tutaj ,przede wszystkim, ważna jest umiejętność podnoszenia się, jeżeli zdarzy się nam jakiś upadek. Stoki i trasy zjazdowe są zazwyczaj przeludnione i jeździ po nich bardzo wiele osób. Taki upadek może więc spowodować znacznie większą kolizję, niż tylko nasza. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy od razu po upadku, jeżeli to jest oczywiście możliwe, jak najszybciej podnosili się, aby nie tarasować przejazdu.

Jak bezpiecznie przeżyć  wypad w góry na narty czy snowboard. Jest to czasami naprawdę trudne. Zważywszy wszystkie czekające tam na nas pułapki. Począwszy od niedoświadczonych ludzi którzy są gotowi wjechać w nas tylko dla tego iż nie mogą się zatrzymać poprzez nieośnieżone części stoku a skończywszy na wadzie sprzętu której nie zauważyliśmy przed wyjazdem. Niestety ale ostatni fragment jest najczęściej spotykanym problemem i to właśnie przez niego wielu ludzi kończy swój wyjazd już po pierwszym dniu a resztę urlopu odbywa w domu z nogą w gipsie. Tak więc dla bezpieczeństwa powinniśmy po pierwsze  sprawdzić wiązania narciarskie czy wiązania snowboardowe w zależności od tego jaki sprzęt posiadamy. Często przez ich drobne wady możemy skręcić nogę jeżeli się nie wypną przy upadku. Można spotkać ludzi którzy nawet celowo uszkadzają ten mechanizm by nie zgubić nart. Jest to nie tylko niebezpieczne dla nich ale i dla innych ludzi którzy wypoczywają w tym samym schronisku i uczęszczają na ten sam stok. Bardzo ważnym elementem ubioru są także kaski narciarskie. Wielu uważa iż są one zbyteczne, przecież potrafimy jeździć i nie wywalać się jednak jeżeli choć raz przydarzy się nam upadek okaże się on niezbędny.

Miłośnicy białego szaleństwa nie mogą doczekać się chwili, kiedy będą mogli wyjechać w góry, założyć narty na nogi i poszusować ze stoku w dół. Odpowiednie narty czy snowboard z całym ekwipunkiem to podstawa dobrego i bezpiecznego wypoczynku. Kask, godle narciarskie i odpowiedni kombinezon to niezbędne wyposażenie każdego narciarza. Ale najważniejsze jest to, abyśmy spędzili te miłe dni bezpiecznie.  Niestety, bardzo często zdarzają się na stokach wypadki. Główną ich przyczyną jest nadmierna prędkość zarówno wśród narciarzy jak i snowboardzistów. Szczególnie dotyczy to tych początkujących. A niestety, umiejętności zdobywa się nie po kilku lekcjach ale po długim czasie. Ważne jest więc, aby prędkość na stoku odpowiednio dostosować do swoich umiejętności. Same upadki nie są niebezpieczne, nawet przy znacznych prędkościach. Gorsze jest zderzenie się z innymi uczestnikami trasy lub drzewem. Taki wypadek może skończyć się naprawdę niebezpiecznie. Powodem wypadku może być także sama trasa, szczególnie podczas odwilży. Wystające kamienie, korzenie drzew czy lód często są przyczyną kolizji. Szczególną uwagę na stokach należy zwrócić na dzieci. Nie tylko dlatego, żeby im zapewnić bezpieczeństwo ale również dlatego, że bardzo często zachowania dziecka nie można przewidzieć i nieświadomie może ono stworzyć zagrożenie dla innych. Warto więc zadbać, aby nasz wypad w góry był nie tylko udany ale także bezpieczny.