Sporty zimowe a zdrowie

Zimą częściej niż latem narażeni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje oraz zwykłą chandrę. Dni są bardzo krótkie. Wychodzimy do pracy, gdy jeszcze jest ciemno i wracamy, gdy już jest ciemno. Słońca praktycznie nie widzimy. Nasz organizm też reaguje inaczej, niż latem. Czy jednak należy wtedy nic nie robić i tylko czekać do wiosny. Warto chyba zadbać o swoje zdrowie a wtedy każda pora roku będzie dla nas odpowiednia. Czy zimą musimy tylko marzyć o wyjeździe do ciepłych krajów tam, gdzie długo świeci słońce? Czy z utęsknieniem musimy liczyć dni do kalendarzowej wiosny? Chyba warto troszkę poświęcić wolnego czasu i zobaczyć, że zima też ma swoje uroki. Spróbujmy wyjechać w góry, zobaczyć malownicze krajobrazy i ośnieżone stoki. Przypatrzmy się ludziom, którzy z zapałem spędzają długie godziny na stokach narciarskich i cieszą się życiem nawet w mroźną zimę. Może to skłoni nas do tego, abyśmy założyli na nogi narty lub snowboard i razem z innymi cieszyli się zdrowiem i uprawianiem sportów zimowych. Weźmy w ręce kijki narciarskie i zacznijmy, tak jak inni cieszyć się dniem codziennym bez względu na porę roku. Przekonajmy się, że zima to wspaniała pora roku i także w mroźne dni można przebywać, w odpowiednim ubraniu, na świeżym powietrzu. A wtedy zobaczymy, że szybko pozbędziemy się chandry, oczyścimy organizm ze stresu i życie w końcu zacznie nas cieszyć.  Bez względu na porę roku warto dbać o swoje zdrowie.

Kiedy zaczynają się długie, mroczne jesienne dni czy zimowe wieczory a temperatura za oknem spada dużo poniżej zera, odporność naszego organizmu też ulega obniżeniu. Jest jednak wiele osób, dla których ta pora roku jest bardzo odpowiednia do uprawiania różnego rodzaju sportów. Zimą wcale nie musimy rezygnować z aktywnego wypoczynku. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko korzystnie wpływa na nasz układ krwionośny ale także pozwala na prawidłowe utlenienie mózgu. Uprawianie sportów zimowych jest również doskonałym sposobem na pozbycie się stresu. To właśnie zimą jesteśmy narażeni na spadek kondycji fizycznej i często narzekamy na złe samopoczucie. A wystarczy, że zapoznamy się z ofertą, jaką proponują nam sklep narciarski czy sklep snowboardowy, zakupimy narty i wybierzemy się w góry.  Nie musimy korzystać z luksusowych apartamentów w górskich hotelach. Wspaniałe warunki wypoczynku oferują nam również niewielkie pensjonaty czy górskie gospodarstwa agroturystyczne. Położone wśród wspaniałych stoków zapewniają one nie tylko wspaniałe widoki ale również możliwości uprawiania sportów zimowych. Wszędzie w górach znajdziemy odpowiednie stoki, po których możemy zjeżdżać bezpiecznie bez zbędnego tłoku i narażenia się na kolizje z tłumem innych narciarzy na zatłoczonych szlakach narciarskich. A jeżeli raz spróbujemy takiej formy wypoczynku, to na pewno będziemy wracać do niej każdego roku.

Zachęcić dziecko do sportu

Telewizja i gazety alarmują: nasze dzieci mają coraz większy problem z nadwagą, ze zdrowym trybem życia. Obarczamy tym, przede wszystkim oprócz niezdrowego jedzenia, ciągłych słodkich przekąsem, brak ruchu. Jeśli pozostawimy nastolatkowi wybór, między aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, a kilkoma rundkami w ulubioną grę przed komputerem, raczej każdy z nas będzie wiedział, jaki będzie tego wynik. Zachęćmy więc nasze dzieci do uprawiania sportów. Okazja jest bardzo dobra- w końcu zbliża się zima a wraz z nią dużo śniegu, po którym można szusować. Zróbcie coś razem, załóżcie kaski snowboard i spróbujcie jak to jest jeździć na desce. Na początku, może nie wychodzić, ale wciąż zachęcaj dziecko do dalszej pracy. Snowboard nie jest łatwy, ale coraz bardziej popularny, może być to więc mała motywacja. Przed wyjazdem, możecie odwiedzić sklep sportowy i kupić tam coś naprawdę odlotowego, specjalnie dla dziecka, na przykład buty snowboardowe o jakich marzy. Na pewno będzie bardziej skory do jazdy i do ruchu z tak wspaniałym wyposażeniem. Kiedyś podziękuje ci, za ten wkład i wysiłek w jego zdrowie. Takie dobre nawyki wzięte z dzieciństwa, mają bardzo duże znaczenie w przyszłości, kiedy jest już dorosłym człowiekiem.