Bezpieczeństwo na stokach

Pociągają  nas wspaniałe górskie widoki. Lubimy tam jeździć i cieszyć  się tymi górskimi rejonami. W Polsce są naprawdę  piękne góry i chyba każdy potrafi to docenić. Ale góry to także niebezpieczeństwo. Coraz więcej ludzi jeździ po trasach zjazdowych. Coraz więcej jest amatorów zimowego sportu. Ale przede wszystkim to sprzęt, który jest obecnie produkowany, pozwala nam na rozwijanie coraz większych szybkości na stokach. Najnowocześniejsze narty czy nowoczesny snowboard powodują to, że możemy zjeżdżać z coraz to większą szybkością. Ale nasze trasy zjazdowe pozostawiają wiele do życzenia. A przede wszystkim nie zawsze jest dostateczna ilość śniegu, aby te trasy były dokładnie zasypane. Wystające nie tylko kamienie ale także korzenie drzew czy kawałki lodu stanowią wielkie zagrożenie dla osób, które mkną z bardzo dużą szybkością. Taki upadek może skończyć się tragicznie. I tutaj nie wystarczą kaski narciarskie. Tutaj przede wszystkim potrzebny jest nasz rozsądek. Musimy pamiętać o tym, że nie tylko my korzystamy z tras zjazdowych. Nasza szybka, nieumiejętna jazda może być przyczyną wielu kolizji i wypadków na trasach narciarskich. Nie szusujmy z największą szybkością tam, gdzie jest bardzo dużo ludzi. Przecież po trasach jeżdżą też małe dzieci. One też mają prawo z nich korzystać. Takie zderzenie dorosłego człowieka z niewielkim dzieckiem może być bardzo groźne. Starajmy się zatem zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa, panujące w górach.

Brawura czy rozsądek

Każdy rodzaj sportu wymaga od nas odpowiedniej kondycji naszego organizmu. Wiadomo, że nie weźmiemy udziału w maratonie biegowym, jeżeli wcześniej wcale nie biegaliśmy. Nasz organizm tego przecież nie wytrzyma. Tak jest też z uprawianiem sportów zimowych. Cały rok siedzimy za biurkiem w pracy, w domu przed telewizorem i wyjeżdżamy w góry aby uprawiać sporty zimowe. Przecież narty stały się ostatnio bardzo popularne. Każdy, kto tylko może zimą wybiera się w góry i próbuje swoich umiejętności na stokach górskich. Ci z nas, którzy od dawna uprawiają taką dyscyplinę sportu doskonale zda
ją sobie sprawę z tego, jak ona jest niebezpieczna. Nie możemy wybierać się na stoki, jeżeli po prostu nie umiemy jeździć. Jest to podstawowa zasada. Musimy przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo na stokach. Nie tylko sobie, ale także innym użytkownikom. Nie wystarczy, że mamy markowe narty. Nie wystarczy, że mamy nowoczesny snowboard. Tutaj największe znaczenie ma technika jazdy i jej umiejętność. Kaski narciarskie częściowo zapobiegną naszej kontuzji. Ale nie uchronią nas przed wszystkim. To my musimy najpierw nauczyć się dobrze jeździć, aby korzystać ze stoków. Tylko w ten sposób będziemy mogli bezpiecznie wypoczywać.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Troszczymy się o nasze bezpieczeństwo na każdym kroku. Nikt przy zdrowych zmysłach, nie przebiegał by przecież na czerwonym świetle, nie przeszlibyśmy na boso po rozżarzonych węglach. Sam taki pomysł, wydaje nam się absurdalny. Dlaczego więc, przy innych okazjach, narażamy się na niebezpieczeństwo, całkowicie dobrowolnie i nie myślimy o konsekwencjach swoich zachowań. Na przykład kiedy uprawiamy sporty zimowe. Ile to razy czytaliśmy, że wszystko skończyłoby się dobrze, gdyby tylko ludzie opisani w gazetach mieli kaski snowboard? Niebezpieczeństwo przy takich sportach, jest całkiem spore, nawet jeżeli wydaje nam się, że nasze umiejętności są już powyżej przeciętnej. Nie możemy przewidzieć przecież wszystkich okoliczności. Czasem wypadek, może spowodować ktoś inny, albo warunki na stoku nie są zbyt sprzyjające. Co nas kosztuje zakupić kaski narciarskie dla całej rodziny? W razie jakiejś stłuczki, podziękujemy sobie za to. Tak samo jak gogle narciarskie. Ochronią oczy i część twarzy, jeśli się przewrócimy, a to przecież nie jest największy wydatek. Nie ryzykujmy swoje zdrowia i nośmy niezbędne akcesoria. Nie chcemy potem gdybać, w razie upadku czy niepowodzenia, lepiej zabezpieczyć się już wcześniej.

Nie warto szarżować

Ile to razy zdarza się  nam w czymś przesadzić? Niezliczoną ilość razy, prawda? Dlaczego to robimy… Tak już skonstruowany jest człowiek i taka jest jego natura. Powinniśmy jednak powściągać się jeśli chodzi o takie szarżowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o sport. Po pierwsze możemy uszkodzić sobie mięśnie, które nienawykłe do tak dużego wysiłku po prostu odmówią posłuszeństwa. Musimy się rozgrzać przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń. Pomyślmy, że będziemy dużo bardziej zwrotni i szybsi, pomogą nam w tym jeszcze najnowsze kijki narciarskie. Po drugie nie wybierajmy trasy, która jest dla nas nieodpowiednia. Nie chcemy przecież skończyć urlopu w szpitalu. Dostosowujmy wysokość górki i jej stromość do naszych sił i umiejętności. Jeśli jesteśmy na nartach pierwszy raz, nie wybierajmy się na trasę dla profesjonalisty. Pamiętajmy również o tym jak ważne są kaski snowboard czy kaski narciarskie. W tej chwili obowiązkiem każdego jest już noszenie takiego ekwipunku. Nic dziwnego. W końcu ochroni on głowę przed większością urazów, które mogą nam się przytrafić przy upadku. Nie tłumaczmy się, że wyglądamy głupio. Z pewnością głupiej wyglądać będziemy z przetrąconym kręgosłupem… Tego niestety nie oddamy już do serwisu.