Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny powstaje w zasadzie wszędzie, ale jego pierwsze rozwinięcie nastąpiło w Niemczech tańca wyrazistego w latach dwudziestych do trzydziestych i zostało ujęte w reguły specyficznej techniki. Taniec ten krystalizował się w latach trzydziestych do pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Korzystał z elementów folkloru murzyńskiego i indiańskiego. Czołowymi reprezentantami byli Isadora Dunka, Boris Humphrey, Marta Graham, Weidman Charles. W dalszym ciągu obok założeń estetycznych powstają też nowe zasady kompozycji i interpretacji. Uwzględnia się nowoczesną wiedzę możliwości człowieka takie jak techniki rozluźniające czy improwizacja kontaktowa. Taniec w dzisiejszych czasach jest odbiciem mieszających się stylów, konwencji scenicznych i technik. We współczesnych tańcach sięga się do ruchów, gestów i staje się ono po wyabstrahowaniu samowystarczalnym tworzywem danego spektaklu. Podczas tańca łączy się wszystkie formy wyrazu, ekspresji tak aby to co się tańczy zostało przekazane w jak najlepszej formie.

Breakdance

Pierwsza nazwa to breakin’ lub bboying, który wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej oraz wysokiego poziomu poczucia rytmu i w zasadzie jest uprawiany przez młodzież. Nazwy tej użył a międzynarodowej imprezie DJ Kool Herc. Taniec ten powstał w 1969 roku w Bronksie, ubogiej dzielnicy Nowego Jorku. Polega on na wykonywaniu ewolucji akrobatycznych połączonych z rytmicznym tańcem robiąc w ten sposób całość. Innymi słowy jest to przede wszystkim mowa ciała. Do podstawowych kroków Toprocka należą Apache, Salsa Step, Latino Rock, Bogunce Roller Skate Step i Indian Crosover. W tańcu tym są też figury rotacyjne, najbardziej trudna część breakingu, jednak wymagają bardzo dużej sprawności fizycznej, bo są bardzo akrobatyczne. W takich figurach trzeba też użyć odpowiedniej siły i gibkości. Oglądający zachwycają się kunsztem wykonawców, ale aby osiągnąć odpowiedni poziom wymaga to zaparcia i dużo wysiłku. Do głównych Powerów należą w tym tańcu bączek, bańka, śruba, dziewiątka, swiper, bary, dziewiątka na dwóch rękach itd. Sam wygląd jest bardzo przyjemny i budzi podziw dla wykonawcy. Często wykonują je na ulicy czy deptakach przed przypadkową publicznością, ale są też zawody. Podczas takich zawodów sędziowie oceniają też rywalizację w tym tańcu. Do takich rywalizacji należy bitwa określana też jako butelka i kółeczko, która jest formą wyładowania niż rywalizacji.

Hip hop

Jest to gatunek kulturowy i muzyczny, który powstał w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych na początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Zainicjowany został przez Afroamerykanów i Latynosów. Głównymi elementami są: rapowanie, graffiti, taniec breakdenc iDJing. Pozostałe elementy to moda i slang hip-hopowy oraz beatbox. Powstał w dzielnicy Bronx, ale rozprzestrzenił się na całym świecie. Obecnie dzieli się na następujące style: Midwe hip hop, Chicago hip hop,Getto hous, Ghettotech, Twin Cities hip hop. Jednak należy też wiedzieć, że dzieli się też na wschodnie wybrzeże, zachodnie czy południe. W samej muzyce hip hopu niektórzy używają bardzo wulgarnych słów. W naszym kraju są też festiwale, zjazdy fanów hip hopu oraz kluby, gdzie wymienia się poglądy. Na stronach internetowych można znaleźć też dużo kontaktów, jak i wiadomości. Ludzie hip hopu tańczą też na ulicach przed szerszą publicznością, aby zaprezentować swój kunszt.

Dance show

W tańcu tym zawarta jest ekspresja i wyrazistość ruchu, połączenie różnych nowoczesnych form tanecznych takich jak modem jazz, funky, które tworzą jedną całość. Układy choreograficzne tworzą show taneczne, jest mnogość kolorów, ekspresja choreografii oraz taniec pełen szaleństwa i wariacji. Wszystko to składa się na niesamowite i niepowtarzalne show. Bardzo dużo powstało też kursów, gdzie uczy się takiego tańca, jak opracowywać swoją choreografię. W tańcu tym można wyrazić też piękno swojej duszy, jak i kunszt taneczny. Odbywają się też piękne widowiska, które bawią i uwidaczniają, czym jest taki taniec. Nie jest to tylko taniec, ale i gra aktorska. Techniki jakich używa się w takich tańcach, to taniec brzucha, joga z tańcem, samba brazylijska, Broadway jazz, taniec ekspresyjny, flamenco, salsa latino, modern danc, funky jazz, sexi danc, taniec towarzyski, clubbing dance, taniec Hollywood, latino, jazz, nikedanc.

Disco dance

Taniec ten jest tańcem dyskotekowym, który był modny w latach siedemdziesiątych. Obecnie jest jako taniec sportowy. Charakteryzuje się szybkim tempem oraz wymachami nóg, szpagatami i figurami akrobatycznymi. Ma wiele podkategorii takich jak: PDF, w którym są dozwolone figury akrobatyczne, DD figury akrobatyczne są zabronione, Show Dance. Oprócz tańca powinna być tez gra aktorska. W Polsce organizacją, która zrzesza kluby sportowe uprawiające dyscyplinę tańca sportowego jest PZTSport i od 2000 roku jest on też członkiem międzynarodowej organizacji IDF i bierze czynny udział w międzynarodowej rywalizacji sportowej pod nazwą Polish Dance Sport Union lub Union Polonaise de la Dance Sportive.

Eletric boogie

Jest to jeden z podgrupy Breakdeance’a, ale też i najciekawszy styl tańca współczesnego. Różni się on od Breakdeance’a to elekto jest i tak podstawą Break’a. Bez niego taniec nie byłby tym, czym jest we współczesnej formie. Korzenie Elektro Boogie są we francuskich i włoskich tradycjach pantomimy, kiedy to w XIX wieku na ulicach miast pojawili się ludzie robiący dziwne rzeczy ze swoim ciałem i pustą przestrzenią wokół siebie. Udawali oni marionetki, czy że za szybą lub wspinali się po szybie, której tak naprawdę nie było. Rozwój techniki pobudził wyobraźnię mimów i pojawiły się ruchy przypominające ruchy robota, które weszły tez na stałe do repertuaru dzisiejszego Elektro. Zdobywały one coraz szersze kręgi i grono sympatyków oraz naśladowców. Jednak jako style połączyli Elektro Boogie i Robot czarni mieszkańcy Los Angeles w latach siedemdziesiątych, kiedy popularność na parkietach zdobywały Freestyle Dance i Good Foot. Zmieniano też i powstała w latach osiemdziesiątych pierwsza muzyka elektro, która miała w sobie krótkie urywane dźwięki, mocny rytm i agresywne scratch’ami, szybko stała się właściwym podkładem dla tego tańca.