Kask, gogle i okulary

Zbliża się  sezon zimowy. Coraz częściej będziemy wyjeżdżać na narty czy na snowboard.  Ale co zrobić, abyśmy byli bezpieczni w czasie uprawiania sportów zimowych. Te osoby, które od dawna uprawiają  jakieś sporty zimowe doskonale zdają sobie sprawę  z tego, jak ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo na stoku. Ona ma najważniejsze znaczenie. Tutaj nie liczy się markowy sprzęt czy najmodniejszy kombinezon. Najważniejszy jest w górach rozsądek. Góry są piękne ale pochłonęły już bardzo wiele istot ludzkich. Co roku dziesiątki ludzi ulegają na stokach najróżniejszym wypadkom. Szpitale nieraz nie nadążają z zakładaniem gipsu. Pod lawinami też giną ludzie. Jeżeli więc wybieramy się w góry, przygotujmy się wcześniej do takiego wyjazdu. Nasz sprzęt narciarski czy snowboardowy nie musi być renomowanej firmy, nie musi być najnowszy. Ale taki sprzęt musi być sprawny. Sprawne muszą być przede wszystkim wiązania narciarskie czy wiązania snowboardowe. Tylko prawidłowo działające wiązania zapewnią nam bezpieczeństwo podczas upadku. Ale przede wszystkim niezbędne są kaski narciarskie. Nasza głowa najczęściej narażona jest na różnego rodzaju kontuzje podczas upadku. Dlatego musimy ją chronić w szczególny sposób. Tylko kask zapobiegnie nie tylko rozcięciom o ostre krawędzie skał ale także poważniejszym urazom. Przecież tak niewiele potrzeba, aby naszą czapeczkę, która praktycznie nic nam nie daje zamienić na kask.

Jakie gogle kupić?

Wyjeżdżając na narty zazwyczaj wcześniej kompletujemy sprzęt lub uzupełniamy ten, który już posiadamy. Taki wyjazd wymaga jednak wcześniejszego sprawdzenia, czy wszystko mamy i czy wszystko jest odpowiednio dopasowane. Nart nie wymieniamy co sezon ale niektóre części naszego ekwipunku musimy jednak dokupić. Ważne są nie tylko wiązania narciarskie czy kijki narciarskie. Ważne są również odpowiednie gogle. Jakie więc gogle wybrać, aby nam pasowały i odpowiadały. Przede wszystkim wygodne. Tylko takie zapewnią nam komfort i wygodę jazdy. Muszą być odpowiednio dopasowane do naszej twarzy. Ale także taśma przy nich musi być regulowana i na tyle długa, aby w razie potrzeby mogły one swobodnie i wygodnie zawisnąć na naszej szyi. Nasze gogle powinny także posiadać odpowiednią wyściółkę, aby one nas nie uciskały w czasie jazdy. Ale gogle narciarskie powinny przede wszystkim mieć odpowiednie soczewki. Musza one chronić nasze oczy nie tylko przed promieniowaniem ale także przed uszkodzeniem wzroku. Warto też zwrócić uwagę na kolor soczewek. Odpowiednio dobrane powinny chronić nasz wzrok przed nadmiernym słońcem, przyciemniać i zapobiegać nagłym błyskom światła. Ale powinny one także rozjaśniać, gdy jest ciemno. Tylko to sprawi, że będziemy mogli jeździć w każdych warunkach, nie tylko podczas słonecznych dni ale także wtedy, gdy już robi się ciemno. Ale gogle muszą także posiadać specjalne systemy wentylacyjne. To zapobiegnie ich parowaniu a nam da odpowiedni komfort jazdy.

Przed czym chronią gogle?

Wiele osób, szczególnie ci, którzy dopiero rozpoczynają swoja narciarską  przygodę, zastanawiają się, po co właściwie stosuje się  najróżniejsze okulary podczas jazdy. Każdy doświadczony narciarz zdaje sobie sprawę z tego, że jest to bardzo ważny element ekwipunku każdego narciarza. Ale niezaprzeczalne jest, że najbardziej odpowiednie są gogle narciarskie. To one zabezpieczają nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Dobrze dobrane gogle pochłaniają promieniowanie i chronią nasze oczy nie tylko przed promieniami słońca ale także przed tymi, które odbijają się od białego śniegu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że takie promieniowanie może znacznie uszkodzić nasz wzrok. Jadąc po śnieżnych przestrzeniach podczas słonecznego dnia jesteśmy szczególnie narażeni na silne światło słoneczne. Nieraz, gdybyśmy nie mieli odpowiednich gogli, moglibyśmy ulec oślepieniu i nie moglibyśmy dalej kontynuować jazdy. O wypadek w takich przypadkach wcale nie jest trudno. Ale nasze oczy muszą być chronione nie tylko przed promieniami słonecznymi. Nasze oczy musimy chronić także przed działaniem prądów powietrznych, występujących podczas jazdy. W powietrzu, szczególnie gdy jeździ duża ilość narciarzy unosi się nie tylko śnieg ale także cząsteczki logu, które podczas jazdy mogą uszkodzić nasz wzrok. Gdzie więc kupić odpowiednie gogle. Wystarczy odwiedzić sklep narciarski. Wystarczy także wpisać w Internecie narty sklep i wybrać te, które nam odpowiadają.

Czy okulary są potrzebne?

Wyjeżdżając w góry na narty czy snowboard pamiętamy zawsze, aby zabrać ze sobą sprzęt oraz niezbędną odzież. Ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczenie naszego wzroku. Przecież gogle narciarskie mogą zabezpieczyć nasze oczy przed różnymi urazami. Podczas jazdy na nartach czy snowboardzie to właśnie oczy są najbardziej narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. To właśnie dobrze dobrane gogle chronią nie tylko nasze oczy ale także nasz wzrok. Wielu narciarzy i snowboardzistów jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną funkcje one pełnią. Niektórzy jednak wybierają okulary sportowe. Są one dobre ale tylko na słoneczne i ciepłe dni, chociaż nie ochronią naszych oczu w taki sposób, jak gogle. Ale takie okulary tez powinniśmy odpowiednio dobrać. Muszą one być przede wszystkim bardzo odporne na najróżniejsze uszkodzenia, zarysowania czy złamania. Takie okulary sportowe powinny także mieć odpowiednio dobrane do profilu naszej twarzy zauszniki. Takie okulary sportowe możemy kupić w narty sklep czy po prostu odwiedzić najbliższy sklep narciarski. Ale każdy narciarz, który już jakiś czas uprawia ten rodzaj sportu zimowego doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że takie okulary sprawdzają się tylko podczas słonecznej i bezwietrznej pogody. Kiedy jednak chcemy szusować po trasach narciarskich podczas gorszej pogody, gdy jest wiatr lub pada śnieg, to wtedy niezbędne są odpowiednie gogle. Tylko one pozwalają nam  na jazdę oraz odpowiednio zabezpieczają nasze oczy.