Przygotowanie do sportu i doskonalenie umiejętności

Siła fizyczna to jedna z bardziej potrzebnych nam rzeczy. Jednak żyjemy w takich czasach, kiedy brakuje nam przede wszystkim czasu, na to aby należycie o siebie zadbać. Większą część czasu, spędzamy w pozycji siedzącej, w pracy, za biurkiem. Kiedy zaś przyjdziemy do domu, jesteśmy wykończeni i nie marzymy już o niczym innym jak gorącą kąpiel, albo by zasiąść przed telewizorem z puszką piwa w ręką. Jednak nadchodzi wielkimi krokami sezon narciarski i wypadałoby się do niego przygotować. Nie możemy być tak zupełnie bez formy jeżeli chcemy śmigać po stoku. Potrzebna jest nam krzepa w nogach, jeśli chcemy uprawiać snowboard, mocne uda oraz łydki, aby dobrze skręcać, oczywiście pomogą nam w tym kijki narciarskie, ale praca naszego ciała jest przecież najważniejsza. Poza tym, nawet najlepsze wiązania narciarskie, nie pojadą za nas same, prawda? Jeśli więc wiemy, że w sezonie planujemy wyjazd na przykład na tydzień na narty, to jakiś czas wcześniej wykonujmy stosowny zestaw ćwiczeń. Znajdziemy ich mnóstwo w internecie, albo fachowej literaturze, gdzie trenerzy poradzą nam jakie ćwiczenia, są najlepsze na dane partie ciała wykorzystywane w tym sporcie. Opłaci się, zobaczycie. Jazda będzie wtedy o wiele przyjemniejsza.

Rozgrzewka to podstawa

Kiedy uprawiamy jakiś sport, często zapominamy o tym aby odpowiednio rozgrzać mięśnie. Najczęściej jest tak dlatego, że dosłownie palimy się do tego aby już zacząć, żeby nareszcie mieć okazję się wykazać. Jednak pomijanie tego istotnego elementu jakim jest rozgrzewka to bardzo duża szkoda… dla nas samych. Mięśnie to bardzo skomplikowany organ, jeśli porwiemy się jak mówi przysłowie ,,z motyką na słońce” możemy zerwać sobie więzadła, nabawić się groźnego skurczu. Nie będziemy tak zwrotni jak bylibyśmy wykonawszy rozgrzewkę, nie pomogą tutaj nawet najlepsze kijki narciarskie. Kiedy wykonujemy rozgrzewkę, nasze serce przyspiesza, więc jesteśmy lepiej przygotowani na wysiłek fizyczny, zmęczymy się dużo później stopniując w ten sposób wysiłek. Kiedy z podwyższonym tempem będziemy zapinać wiązania snowboardowe, pomyślmy o tym, jak dobrze traktujemy własne ciało, zapewniając mu solidną porcję ćwiczeń przed rozpoczęciem sportu. Narty mogłyby się wydawać sportem w którym nie używa się wielu mięśni, w końcu stoimy tylko na dwóch deskach, po prostu jedziemy w dół, jednak nie myślmy o tym w ten sposób. Uginanie kolan, napinanie ud, skręty ciała- to wszystko jest bardzo dużym wysiłkiem- musimy się do niego odpowiednio przygotować.

Zaniedbania

Ludzka natura jest bardzo zwodnicza. Wodzi nas na pokuszenie każdego dnia, zwłaszcza jeśli chodzi o czynności, które pozwalają nam zaoszczędzić kilka minut. Problem w tym, że na ogół takie oszczędzanie, prowadzi potem do przykrych konsekwencji. Tak jest na przykład z szanowaniem swojego sprzętu sportowego. Jeśli o niego odpowiednio zadbamy, nie będziemy musieli oddawać go do serwisu tak często i zaoszczędzimy na tym znaczne sumy. Na przykład narty czy snowboard, powinniśmy po każdym zamkniętym już sezonie oddawać do ostrzenia i woskowania, by zostały uzupełnione ubytki jakie zrobiliśmy w sezonie. Nie skąpmy na to grosza, może się bowiem okazać, że pozostawione same sobie w końcu nie będą się już nadawały do użytku. W zasadzie każdy sklep narciarski, ma na zapleczu stosowny sprzęt, do zrobienia tych czynności, nie musimy więc zbyt długo szukać. Opłaci się to nam i będziemy zadowoleni. Na dodatek, będziemy świetnie przygotowani na nadchodzący sezon. Kiedy spadnie śnieg, będziemy musieli wyjąć jedynie wszystko co niezbędne ze składzika lub piwnicy i już będziemy mogli jechać na wesołą zimową przygodę. Szkoda tracić piękną zimową aurę, na jeżdżenie po serwisach i przygotowywanie sprzętu, nieprawdaż?

Doskonalenie umiejętności

W każdej dziedzinie są  mistrzowie, to niezaprzeczalna prawda. Często jednak zapominamy, że i oni kiedyś zaczynali. Fakt, że jednym umiejętności przychodzą  łatwiej, mówimy wtedy że mają dar, czy talent, innym z kolei potrzeba więcej czasu, więcej włożonej pracy. Każdy jednak może się nauczyć wszystkiego czego tylko zechce, jeśli ma wystarczająco dużo samozaparcia, determinacji i cierpliwości. Tak samo jest z zimowymi sportami. Po tym jak odwiedzimy sklep narciarski wyobrażamy sobie jak wspaniale będzie poczuć wiatr we włosach, zjechać z górki na pazurki, poczuć śnieg i miękkość pod stopami. Tymczasem już na stoku okazuje się, że wiązania narciarskie najnowszej generacji to nie wszystko, nie uniosą nas przecież same. Często wtedy zabieramy kijki narciarskie do ręki i schodzimy pokonani. Tutaj właśnie tkwi błąd. Nie zdążymy nawet odkryć tej radości jaką dają narty czy jazda na snowboardzie a już się poddajemy i rezygnujemy ze wszystkiego. Po co? Dlaczego tak robimy. Dajmy sobie jeszcze jedną szansę, zacznijmy spokojnie, jednocześnie będąc nastawionym na sukces i powodzenie, wyobrażajmy sobie to, jak już będziemy szusować kiedy nabierzemy wprawy. Może już następny sezon da nam więcej radości. Kto wie?