Taniec amerykański

Wśród licznych tańców, które istnieją na świecie na szczególną uwagę zasługują tańce amerykańskie. W większości przypadków tym mianem określa się tańce, które powstały z przekształcenia różnego typu tańców pochodzących z Ameryki Łacińskiej bądź Afryki. Czasami, chociaż rzadko, uznaje się za takie również tańce, które powstały z dodania kroków do popularnej muzyki służącej do słuchania. Wśród typowych tańców amerykańskich znaleźć można przede wszystkich takie, jak rok-and-roll czy twist oraz charleston. Większość z nich powstała w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku, czyli w czasach tak zwanego Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Można je podziwiać między innymi w licznych starych filmach muzycznych, jak chociażby „Deszczowa Piosenka”, a także „Herbatka we dwoje”. Współcześnie spotkać też można typowo amerykańskiego pochodzenia tańce nowoczesne, które powstawały i nadal powstają na tamtejszych ulicach tworzone przez większości przez biedniejsze dzielnice. Określa się je mianem moder dance lub street dance.

Twist

Jest to taniec towarzyski w takcie dwudzielnym, najbardziej popularnym w latach sześćdziesiątych. Polega on na skrętach nóg, bioder i rąk. Partnerzy tańczą w miejscu nie trzymając się. Nawiązuje on do muzyki rock-and-roll’owej, a znani wykonawcy muzyki to głownie Chuck Berry, Pat Borne, Chubby Checker oraz inni. W latach kiedy panował twist cała moda była podporządkowana temu tańcowi. Tańczyło się go na dyskotekach, balach czy zabawach. Robili to jednak w większości młodzi ludzie. Był to największy szał jaki dotychczas widziała to moda z tańcami. W tym samym czasie dokonywała się też rewolucja w myśleniu pokoleń i młodzież przechodziła buntowniczy czas.

Rock & Roll

Jest podstawowa forma leżąca u podstaw wszystkich stylów rockowych. Sam ten taniec jest wzięty z tradycyjnych bluesów, w których był aluzją do aktu seksualnego. Pierwszy raz ten termin został użyty w 1951 roku przez Alana Freeda. Wywodzi się z czterech lub trzech akordów bluesa, który grany w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje też wpływy rythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trinie Smith i był synonimem do aktu seksualnego. Początkowo był on dla afroamerykanów. Charakterystycznymi cechami dla rock and rolla jest prostota i harmonia rytmiczna. Jest to szybsze brzmienie i bardziej agresywne od dotychczasowej muzyki rozrywkowej.