Taniec amerykański

Wśród licznych tańców, które istnieją na świecie na szczególną uwagę zasługują tańce amerykańskie. W większości przypadków tym mianem określa się tańce, które powstały z przekształcenia różnego typu tańców pochodzących z Ameryki Łacińskiej bądź Afryki. Czasami, chociaż rzadko, uznaje się za takie również tańce, które powstały z dodania kroków do popularnej muzyki służącej do słuchania. Wśród typowych tańców amerykańskich znaleźć można przede wszystkich takie, jak rok-and-roll czy twist oraz charleston. Większość z nich powstała w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku, czyli w czasach tak zwanego Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Można je podziwiać między innymi w licznych starych filmach muzycznych, jak chociażby „Deszczowa Piosenka”, a także „Herbatka we dwoje”. Współcześnie spotkać też można typowo amerykańskiego pochodzenia tańce nowoczesne, które powstawały i nadal powstają na tamtejszych ulicach tworzone przez większości przez biedniejsze dzielnice. Określa się je mianem moder dance lub street dance.

Twist

Jest to taniec towarzyski w takcie dwudzielnym, najbardziej popularnym w latach sześćdziesiątych. Polega on na skrętach nóg, bioder i rąk. Partnerzy tańczą w miejscu nie trzymając się. Nawiązuje on do muzyki rock-and-roll’owej, a znani wykonawcy muzyki to głownie Chuck Berry, Pat Borne, Chubby Checker oraz inni. W latach kiedy panował twist cała moda była podporządkowana temu tańcowi. Tańczyło się go na dyskotekach, balach czy zabawach. Robili to jednak w większości młodzi ludzie. Był to największy szał jaki dotychczas widziała to moda z tańcami. W tym samym czasie dokonywała się też rewolucja w myśleniu pokoleń i młodzież przechodziła buntowniczy czas.

Rock & Roll

Jest podstawowa forma leżąca u podstaw wszystkich stylów rockowych. Sam ten taniec jest wzięty z tradycyjnych bluesów, w których był aluzją do aktu seksualnego. Pierwszy raz ten termin został użyty w 1951 roku przez Alana Freeda. Wywodzi się z czterech lub trzech akordów bluesa, który grany w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje też wpływy rythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trinie Smith i był synonimem do aktu seksualnego. Początkowo był on dla afroamerykanów. Charakterystycznymi cechami dla rock and rolla jest prostota i harmonia rytmiczna. Jest to szybsze brzmienie i bardziej agresywne od dotychczasowej muzyki rozrywkowej.

Modern dance

Jako styl wykreował się na początku dwudziestego wieku jako przeciwieństwo skostniałemu w rutynie i oderwaniu od życia klasycznemu baletowi. Zapoczątkował poszukiwanie Francis Delasarte z Francji. Napisał na ten temat całą rozprawę jak użyć ciała i połączyć z uczuciem i wolą. Całość jednak spisali też jego uczniowie. Tancerze modern poruszają się w pozycji leżącej, klęczącej, siedzącej i stojącej. Ich ruchy cechuje plastyka, ciągłość i dynamika. Bazują na ruchach naturalnych i naturalnych możliwościach ciała, jednak stara się też pokazać myśli i uczucia bez zbędnej ornamentyki. W Europie zasłynął Rudolf Laban, który był twórcą graficznego zapisu tańca. Dlatego też ważne są główne zasady modern dance, do których należą, że całe ciało bierze udział, a w tułowiu mieści się centrum siły napędowej ruchu. Ekspresję jest związana z poczuciem samorealizacji, a wszystkie uczucia mają własny odrębny wyraz cielesny. Nowoczesna modern dance jest nieco inna niż dawna bardziej szorstka i prosta.

Funk style

Gatunek ten powstał w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy muzycy afrykańscy połączyli muzyk soul, soul jazz, rhythm and blues, tworząc nowy rytm i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychologiczne brzmienie. W tej muzyce mniejszy nacisk kładzie się na melodię i harmonię, a podkreśla się rytmiczną sekwencję. Występuje wiele akordów. W tańcu jest to połączenie tańców związanych z muzyką hip hop. Ludzie propagujący ten gatunek tańca odwołują się do lat osiemdziesiątych i tańców ulicznych, jak i luźne podejście. Jest ona nadal podtrzymywana i tańczy się czasami nadal na ulicach miast czy festiwalach organizowanych dla takiej muzyki. Ma wielu zwolenników.

New style

Jest to nazwa współczesna hip hop. Razem z rozwojem Music Television oraz w pokazywanych w niej teledysków taniec New Style rozpoczął swój rozwój kształtując wiele stylów. Różniły się one tempem ruchów, plastyką ciała oraz charakterem. W związku z tym powstał między innymi krumping, Harlem shake, snap dancing, blond walk, clown walk, hill toe, booty shaking, 1-2 step, crip walk. Do dzisiaj powstają nowe ruchy. Sam taniec został zaadoptowany przez świtowe towarzystwa taneczne. Ma też swoje zasady i reguły. W naszym kraju jest Polskie Towarzystwo Taneczne-komisja ds. Freestyle. New Style wykonuje się na zawodach solo, w duetach oraz w formacjach. Są one w formie pokazu jak i bitwy na taniec. Na całym świecie odbywają się zawody, na których tancerze próbują zaprezentować styl i charakter tańca.