Buty narciarskie i snowboardowe

Amatorzy zimowego szaleństwa już zacierają ręce, jako że w tym roku czeka nas podobno zima stulecia. Niskie temperatury, chociaż z pewnością  zmartwią wielbicieli ciepła, w prostej linii prowadzą do opadów śniegu. Stąd już krótka droga na górski stok, co oznacza dobrą zabawę i polepszenie naszej kondycji fizycznej. Wszyscy którzy za tym przepadają, dzielą się na dwie zasadnicze grupy: ci którzy odwiedzają snowboard sklep, oraz ci którzy nie wyobrażają sobie jazdy na niczym innym prócz nartach. Czy sprzęty do obu tych dyscyplin sportowych aż tak się od siebie różnią. Zasadniczą różnicą jest oczywiście ilość desek na których jeździmy. Oprócz tego odmienność tkwi w obuwiu. Buty narciarskie zbudowane są z dwóch części. Zewnętrznej, na ogół plastikowej lub z bardziej nowoczesnego tworzywa, na której znajdziemy zapięcia podobne do tych w łyżworolkach. W środku zaś jest wewnętrzna część, tak zwana skarpeta, w przeważającej części zbudowana z wiskozy i bawełny. Z kolei buty snowboardowe złożone są w całości z jednego elementu, który jest wzmocniony plastikowymi elementami. Zapięciami przeważnie są tutaj sznurówki, są bardziej elastyczne niż narciarskie, łatwiej jest się w nich poruszać. Różnica jest tak znaczna, że nie ma możliwości pomylenia czy zamiany obu tych rodzajów obuwia.

Co dają dobrze dobrane buty?

Przy wyborze sprzętu sportowego musimy zwracać uwagę na bardzo wiele czynników, aby spełniał  on swoje zadanie. Jeśli odwiedzimy dowolny sprzęt i zapytamy o zdanie sprzedawcy z pewnością odpowie nam, że najważniejsze w doborze są nasz wzrost i waga. Od niego między innymi zależy wybierana przez nas długość nart czy deski, jej szerokość. Możemy także dobrać specjalne wzmocnienia. Jednak jedną z najważniejszych rzeczy są dobrze dobrane buty narciarskie albo buty snowboardowe. Co daje nam nowoczesne obuwie? Przede wszystkim ich największą zaletą jest wykorzystanie najnowszych materiałów. W przypadku zewnętrznej obudowy oznacza to lekkość, zaś jeśli chodzi o wewnętrzną część czyli skarpetę oznacza doskonałe dopasowanie do kształtu stopy i jej podbicia. Jeśli odwiedzimy dowolny sklep snowboard znajdziemy tam buty w których wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania. Współcześnie profil buta, jest niemal identyczny z kształtem naszej stopy. To zapobiega otarciom, pęcherzom, a także odgnieceniom i bolącym goleniom po całym dniu spędzonym na stoku, na szusowaniu. Sport będzie jeszcze przyjemniejszy i a my będziemy czuć się komfortowo. Nie będziemy się martwić żadnymi dolegliwościami- skupimy się wyłącznie na poprawianiu techniki.

Czym charakteryzują się nowoczesne buty?

Naukowcy starają się  poprawić nasze życie na każdym polu. Znajduje to również  odzwierciedlenie w sporcie, ponieważ technologia sprawia, że  łatwiej i efektywniej możemy go uprawiać. Okazuje się, że przeobrażeniu ulegają również buty. W joggingu są to buty powodujące wibracje, zwiększające nasz wysiłek, w gimnastyce- specjalne obuwie które umożliwia większą elastyczność ruchów. Jeśli chodzi o buty narciarskie i buty snowboardowe sztuczka tkwi przede wszystkim w ich kształcie. Najnowocześniejsze buty to te, które jak najwierniej odzwierciedlają kształt ludzkiej stopy. W ten sposób, wszystko idealnie przylega: obudowa zewnętrzna, skarpeta i stopa. Nie jesteśmy narażeni na żadne otarcia, zwichnięcia czy odgniecenia. Warto jest więc odwiedzić snowboard sklep, by dowiedzieć się o najnowocześniejsze dostępne modele butów. Dzięki temu sport będzie czystą przyjemnością, nie będziemy narażeni na żaden dyskomfort i jedyne na czym będziemy musieli się skupić to polepszanie własnej techniki jazdy, umiejętności i kondycji. Fakt, nowoczesne obuwie narciarskie nie należy do najtańszych, ale jest naprawdę warte swojej ceny. Docenimy to po pierwszym wypadzie w góry, kiedy zauważymy różnice.

Jak kupić odpowiednie buty?

Dobry sprzęt zdziała cuda: potrafi lepiej niż cokolwiek innego sprawić, że poczujemy się na stoku jak prawdziwi zawodowcy. Jest jednak jeden warunek, który musi zostać spełniony. Sprzęt musi być dobrany do naszych umiejętności, predyspozycji i innych czynników takich jak wzrost czy waga. Jeżeli nie dostosujemy do tego sprzętu, możemy sprawić, że zamiast poprawić nasze umiejętności tylko podetniemy sobie skrzydła. Najważniejsze to dobrać odpowiednie buty narciarskie czy też buty snowboardowe. Decydują one w zasadniczym stopniu o technice naszej jazdy. Powinniśmy zadbać o to, aby dobrze przylegały do naszej kostki. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy się na poważne urazy. W razie upadku, kostka może się wygiąć i zwichnąć, a wtedy nici z zimowego szaleństwa. Odwiedźmy więc snowboard sklep dwa razy, ale upewnijmy się, że wszystko leży jak ulał. W tej chwili dostępnych na rynku jest bardzo duża ilość modeli, nie powinniśmy mieć więc problemu z dobraniem dla nas właściwego obuwia. Poszczególne warianty różnią się nie tylko kształtem, który decyduje o przyleganiu butów do kostki, ale również zapinaniami, które pozwalają dopasować but jeszcze lepiej, różnią się również materiałami tworzącymi skarpetę buta.