Narciarstwo. Rodzaje narciarstwa.

Sporty zimowe maja swój urok. Ośnieżone szczyty gór a wśród nich wspaniałe trasy zjazdowe. W ciepły, słoneczny dzień z dala już widać  sylwetki narciarzy, którzy opanowali każdy wolny zakątek trasy zjazdowej. Nieraz jak obserwujemy takich narciarzy zastanawiamy się, czy ten sport naprawdę jest wart tych pieniędzy na sprzęt narciarski i tylu wysiłków, związanych z samą nauką jazdy. Ale przecież  sprzętu nie kupuje się na jeden sezon. Ten sprzęt będzie tym narciarzom służył przez wiele lat. Nasze zdrowie, możliwość kontaktu z naturą i przebywanie na świeżym powietrzu chyba warte są tego, aby trochę zainwestować. Przecież inwestujemy praktycznie we własne zdrowie. Czy może być coś wspanialszego dla naszego organizmu niż ruch na świeżym powietrzu. Przecież  nie tylko wtedy oddychamy świeżym powietrzem. My także dotleniamy cały nasz organizm. Nie tylko same płuca, także cały układ krwionośny i mózg. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia i dla naszego organizmu. Uczmy tez dzieci, aby jak najczęściej przebywały na świeżym powietrzu. Komputery zajmują im znaczna część dnia. Nauczmy je jeździć  na nartach. Niech one poczują ten bakcyl. Pójdźmy z nimi do narty sklep czy snowboard sklep. Dobierzmy im odpowiednie narty, kupmy im buty narciarskie i niech razem z nami jada w góry. Może poczują smak narciarstwa, może to im się spodoba. Warto zaryzykować.

Narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie zaliczane jest do sportów zimowych. Polega ono na jak najszybszym zjeździe po trasie wyznaczonej przez specjalne tyczki. Wspaniale ogląda się takie pokazy w telewizji. Zachwycamy się różnorodnością  konkurencji. Przecież tutaj  rozgrywany jest nie tylko Puchar Świata ale także najróżniejsze konkurencje. Narciarstwo alpejskie to slalom, zjazd, super gigant, slalom gigant, kombinacja i super kombinacja. Ale nie każdy może tak jeździć na nartach. My nie musimy uprawiać narciarstwa zawodowo. My możemy się nim cieszyć i uprawiać je dla zdrowia i przyjemności. Wystarczy tylko że nauczymy się, jak należy jeździć na nartach. To przecież tak wspaniały sport, tak wspaniała rozrywka. Kiedy patrzymy na stoki pełne narciarzy Az dziw nas bierze, jak ci ludzie pięknie na tym stoku wyglądają. Te sylwetki narciarzy, którzy mkną z dużą szybkością z góry w dół wprawiają nas w prawdziwy zachwyt. Ale wystarczy tylko odwiedzić sklep narciarski czy sklep snowboard. Kupić odpowiedni sprzęt. Tutaj także dobiorą nam odpowiednie kijki narciarskie i buty narciarskie. I możemy już powoli rozpocząć jazdę na nartach pod czujnym okiem instruktora lub osoby, która bardzo dobrze jeździ na nartach. Nauka nie potrwa długo, a  my będziemy cieszyli się w pełni z uroków nadchodzącej zimy.

Narciarstwo klasyczne

Co to właściwie jest narciarstwo klasyczne. Często spotykamy się z tym pojęciem ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co ono tak dokładnie oznacza. Ale przecież narciarstwo klasyczne to dyscypliny narciarstwa, które powstały w krajach skandynawskich. Do narciarstwa klasycznego zaliczamy przede wszystkim biegi narciarskie. Ta dyscyplina zapewnia kondycje i równomierną pracę wszystkich mięśni ale pozwala także na wypoczynek na łonie przyrody. Sport ten jest coraz bardziej popularny, szczególnie właśnie  w Norwegii, tam przecież nikogo nie zdziwi widok starszej osoby na biegówkach. Ten rodzaj sportu praktycznie można uprawiać wszędzie. Ale aby uprawiać ten rodzaj sportu, potrzebne są odpowiednie narty biegowe. Najlepsze miejsce na biegi narciarskie to leśne drogi. Druga dyscypliną narciarstwa klasycznego są skoki narciarskie,  rozgrywane na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Do narciarstwa klasycznego zalicza się także kombinacja norweska, na którą składają się skoki i biegi narciarskie. Narciarstwo to nie tylko jazda na nartach po wyznaczonych trasach narciarskich. To także wiele innych dyscyplin. Nie każdy z nas może uprawiać skoki narciarskie. Ale każdy może swobodnie biegać na nartach. Wystarczy tylko odwiedzić narty sklep lub najbliższy sklep narciarski i kupić niezbędny sprzęt. A wtedy nawet na nizinach możemy cieszyć się z uprawiania narciarstwa.

Narciarstwo ekstremalne

Sport ma wielu swoich zwolenników. Ale swoich fanów maja także sporty ekstremalne. Tego rodzaju sportów nie uprawia każdy. Wymagają one nie tylko odwagi ale także znakomitej kondycji fizycznej. Sporty ekstremalne przecież nie są dla każdego. Zazwyczaj łączą się  one z dość wysokim ryzykiem wypadku. Jednym z takich sportów ekstremalnych jest narciarstwo ekstremalne. Jest to po prostu odmiana znanego nam narciarstwa, ale uprawiana nie na przygotowanych i odpowiednio oznakowanych stokach zjazdowych ale właśnie poza tymi stokami, na nieoznaczonych szlakach. Charakteryzuje się ten rodzaj narciarstwa tym, że nachylenie stoków, po których zjeżdżają narciarze sięga 55 do 60 stopni. Początki narciarstwa ekstremalnego pojawiły się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zaczęto uprawiać  te dyscyplinę sportu w Szwajcarii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jest to chyba najbardziej niebezpieczna dyscyplina narciarstwa. Nie tylko chodzi tutaj o to, że stok, po którym zjeżdżają narciarze jest mocno nachylony ale trasy są przecież nieoznakowane. Nigdy nie wiadomo, co kryje się pod puszystą warstwą śniegu. Przy tak dużych szybkościach, jakie osiągają wtedy narciarze nawet niewielki kamyk, wystający spod śniegu, może być przyczyną wielkiej tragedii. Tutaj nie tylko narty są ważne. Tutaj przede wszystkim musza być odpowiednie kaski narciarskie. Nieodzowne są również gogle narciarskie. Ale i tak bardzo często na takich dzikich stokach zdarzają się wypadki.

Narciarstwo biegowe

Narciarstwo kojarzy nam się przede wszystkim ze wspaniałymi skokami narciarskimi lub szusowaniem zima po trasach zjazdowych. Ale narciarstwo to także narciarstwo biegowe. Biegi narciarskie uprawia wiele osób. Szlaki są o różnej długości i różnym stopniu trudności. Wiele osób taki rodzaj sportu uprawia i traktuje jako piesze wycieczki. Ale ten rodzaj narciarstwa wymaga od nas także pewnego wysiłku fizycznego. Tutaj nie wystarczą same narty. Tutaj przede wszystkim wykorzystywane są nasze mięśnie, szczególnie wszystkie ich górne partie. Ten rodzaj sportu, o czym zapewne nie wszyscy wiedzą, pozwala nam na spalanie bardzo dużych ilości kalorii. Narty biegowe są nieco inaczej skonstruowane niż narty zjazdowe. Są one długie i cienkie. Zazwyczaj maja one 2 metry długości i 5 centymetrów szerokości. Tutaj także biegacze mają po dwa kijki narciarskie. Wykonane są one zazwyczaj z aluminium lub włókna szklanego. Ale coraz częściej stosuje się także kijki z włókna węglowego. Ten rodzaj narciarstwa ma tez wielu swoich zwolenników. Tutaj nie trzeba wysokich stoków, specjalnych tras zjazdowych. Tutaj tych umiejętności można uczyć się praktycznie wszędzie. Ale musimy pamiętać, że także tutaj musimy zaopatrzyć się w odpowiednie buty narciarskie i pozostały niezbędny sprzęt. Zima trwa u nas przez dość długi okres czasu. Nie każdy może wyjechać w góry i cieszyć się ze słonecznych stoków narciarskich. Ale każdy może spróbować tego rodzaju narciarstwa.