Bezpieczna jazda na nartach

Miłośnicy białego szaleństwa nie mogą doczekać się chwili, kiedy będą mogli wyjechać w góry, założyć narty na nogi i poszusować ze stoku w dół. Odpowiednie narty czy snowboard z całym ekwipunkiem to podstawa dobrego i bezpiecznego wypoczynku. Kask, godle narciarskie i odpowiedni kombinezon to niezbędne wyposażenie każdego narciarza. Ale najważniejsze jest to, abyśmy spędzili te miłe dni bezpiecznie.  Niestety, bardzo często zdarzają się na stokach wypadki. Główną ich przyczyną jest nadmierna prędkość zarówno wśród narciarzy jak i snowboardzistów. Szczególnie dotyczy to tych początkujących. A niestety, umiejętności zdobywa się nie po kilku lekcjach ale po długim czasie. Ważne jest więc, aby prędkość na stoku odpowiednio dostosować do swoich umiejętności. Same upadki nie są niebezpieczne, nawet przy znacznych prędkościach. Gorsze jest zderzenie się z innymi uczestnikami trasy lub drzewem. Taki wypadek może skończyć się naprawdę niebezpiecznie. Powodem wypadku może być także sama trasa, szczególnie podczas odwilży. Wystające kamienie, korzenie drzew czy lód często są przyczyną kolizji. Szczególną uwagę na stokach należy zwrócić na dzieci. Nie tylko dlatego, żeby im zapewnić bezpieczeństwo ale również dlatego, że bardzo często zachowania dziecka nie można przewidzieć i nieświadomie może ono stworzyć zagrożenie dla innych. Warto więc zadbać, aby nasz wypad w góry był nie tylko udany ale także bezpieczny.

Jak bezpiecznie jeździć?

Narciarstwo zdobywa coraz więcej zwolenników. Coraz więcej osób uprawia tą  dziedzinę sportu. Ale doświadczony narciarz wie doskonale, że tylko dobra jazda i umiejętności sprawiają to, że czujemy się  bezpiecznie na stokach. Ale nasze bezpieczeństwo uzależnione jest także od innych narciarzy. Sprzęt narciarski i snowboardowy jest coraz bardziej nowoczesny. Pozwala na osiąganie coraz większych szybkości. Stanowi to na stokach duże niebezpieczeństwo. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ich słabe umiejętności w porównaniu z dużymi szybkościami mogą stać się przyczyną  wypadku nie tylko ich samych ale także spowodować kolizje i urazy innych osób, przebywających na stokach i trasach zjazdowych. Dlatego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Nie wystarczy, że mamy najnowsze narty, że mamy najmodniejszy fason kombinezonu, że nasze kijki narciarskie wykonane są według najnowszej technologii cz też że nasze gogle narciarskie są najmodniejsze. To wszystko to tylko dodatki. Ważne są nasze umiejętności i nasza kultura na stoku. Musimy przestrzegać nie tylko znaków, które tam się znajdują ale także podstawowych zasad kodeksu narciarskiego. Nasza uprzejmość i życzliwość sprawi, że jazda będzie bezpieczna a my będziemy cieszyli się wspaniałym humorem. Nieraz warto nie szarżować, bo takie przypadki z reguły nie kończą się dobrze.

Jazda po mokrym śniegu

Bardzo często wiosna na stokach leży już mokry śnieg. Większość narciarzy nie bardzo lubi takie stoki. Ale wtedy doskonale możemy sprawdzić  swoje umiejętności. Przecież jazda po mokrym śniegu nie jest wcale taka łatwa. Wielu narciarzy po prostu przeklina tego typu pogodę  i stoki. Jeżeli stok jest naprawdę mokry, to nasze narty po prostu zatrzymują się. Niektórzy narciarze stosują wtedy tak zwany obskok. Ale na dłuższą metę nie jest taka jazda możliwa. Co więc mamy zrobić, gdy właśnie wybraliśmy się na urlop tylko po to, aby pojeździć na nartach a pogoda płata nam figle. Czy mamy tylko dlatego siedzieć w schronisku i czekać do końca urlopu. Każdy doświadczony narciarz poradzi sobie w takiej sytuacji. Należy wtedy stosować metodę krótkiego skrętu, adekwatnego oczywiście do naszych umiejętności i rodzaju nart, jakie mamy założone na nogach. Musimy także zwracać szczególną uwagę na to, aby dzioby naszych nart bezwzględnie znajdowały się nad śniegiem. I tutaj, w takiej sytuacji bardzo ważne są kijki narciarskie. To one przede wszystkim w takich warunkach umożliwiają nam zachowanie równowagi. To kijki w takich warunkach muszą wytrzymywać cały opór wbijania w mokry śnieg i przenoszenia równowagi naszego ciała. Ale takie warunki może pokonać tylko doświadczony narciarz. Ten, który dopiero rozpoczyna przygodę z nartami, w tak trudnych warunkach tylko będzie się męczył a nie korzystał z uroków trasy zjazdowej. Ale nawet najbardziej doświadczony narciarz musi pamiętać o tym, że jemu tez może zdarzyć się jakiś wypadek. Dlatego też kaski narciarskie powinny być niezbędnym jego ekwipunkiem.

Przed czym zabezpieczają gogle?

Każdy doświadczony narciarz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w czasie jazdy na nartach nasze oczy są bardzo narażone na najróżniejsze niebezpieczeństwa. Nie chodzi tutaj tylko o tak prozaiczna sprawę, że podczas jazdy coś może wpaść nam do oka. Ale przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych oczu i ochronę przed działaniem niepożądanych promieni. Dlatego tak ważna rzeczą są gogle narciarskie. Są one odpowiednio oznaczane, abyśmy mogli dokładnie wiedzieć, jakie gogle czemu służą. Ale gogle przede wszystkim zabezpieczają nasze oczy nie tylko przed słońcem ale także przed padającym śniegiem. Kupując takie gogle zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jaki mają one kolor szybek. Ogólnie wiadomo, że szybki w kolorze brązowym są do jazdy w ostrym słońcu. Są one najodpowiedniejsze właśnie do jazdy w bardzo słoneczne dni. Różowe szybki polecane są do jazdy przy słabej widoczności. Najbardziej jednak popularne i uniwersalne są gogle, których szybki maja kolor żółty. Umożliwiają one jazdę w słońcu oraz pozwalają na dobra widoczność w pochmurne dni. Gogle, których szybki są bezbarwne, przeznaczone są zazwyczaj do jazdy po zmroku. Czy jednak każdy z nas dokładnie zapamięta, jakie gogle z jakimi szybkami należy założyć. Ale przecież wystarczy odwiedzić sklep narciarski lub każdy narty sklep, aby zorientować się, jakie gogle obecnie poleca rynek. Każdy sprzedawca pomoże je nam dobrać.